Czy musisz drukować list przewozowy?

Zamów przesyłkę

2 lata temu5 min. czytania

Listy przewozowe (lub etykiety wysyłkowe) na pewno nie są najbardziej ekscytującym tematem. Zanim jednak klikniesz wstecz, pamiętaj że ta mała naklejka, pełna kodów kreskowych i skrótów, sprawia że Twoja paczka bezpiecznie trafia do miejsca docelowego. Zostań z nami, a w tym artykule powiemy ci, dlaczego list przewozowy pozwoli Twojej paczce uniknąć zgubienia lub zaleganie w magazynach firmy kurierskiej. Ułatwi Ci to również korzystanie z usług Eurosender, w związku z czym zapraszamy do lektury.

Jakie informacje znajdują się na etykiecie wysyłkowej?

Zacznijmy od podstaw. Etykieta jest podstawą udanej wysyłki, gdyż dostarcza kluczowych informacji dotyczących tego jak paczka najkrótszą drogą powinna trafić do adresata. Zawiera adres nadawcy i odbiorcy, rozmiar przesyłki (a także dokładne wymiary, wagę i ilość części składowych), informacje o rodzaju wybranej usługi, zawartości oraz numer identyfikacyjny potrzebny do śledzenia przesyłek. Informacje na nalepkach są w zasadzie takie same u różnych firm kurierskich, ale każda ma własny wzór, dzięki czemu łatwiej i szybciej może zostać obsłużona w magazynie.

W dzisiejszych czasach taką etykietę można pobrać i wydrukować samemu, co np. w przypadku średnich i małych przedsiębiorstw pozwala na usprawnienie regularnego wysyłania paczek. Proces przygotowywania etykiet zależy jednak bezpośrednio od wybranego dostawcy usług kurierskich, co może spowodować problemy jeśli jesteście kompletnie zieloni w temacie wysyłek. Korzystając z usług Eurosender, proces ten jest uproszczony i taki sam w przypadku każdego zamówienia, bez względu na to, który z naszych partnerów podejmie się wysyłki. Z nami nie tylko najtaniej wyślesz paczkę, ale też nie napotkasz żadnych kłopotów. Instrukcje poniżej wyjaśnią wszystkie niejasności związane z śledzeniem przesyłek i drukowaniem etykiet wysyłkowych.

Czy muszę sam drukować etykietę?

W Polsce sprawa jest dość prosta. Jeśli pobranie następuje w naszym kraju trzeba etykietę wydrukować samemu. W przypadku skorzystania z usług Eurosender, etykieta zostanie wysłana emailem, tak aby można ją było szybko wydrukować i samemu nakleić na paczkę.

W innych krajach często obowiązują inne zasady. Niestety, w przypadku Polski, Hiszpanii i Szwecji oraz za każdym razem kiedy korzystamy z usług kurierskich jako firma, wydrukowanie etykiety wysyłkowej spoczywa po stronie nadawcy.

Ten obraz przedstawia drukowanie etykiety wysyłkowej

Etykietę wysyłkową muszę wydrukować sam. Jakieś porady?

Przygotowaliśmy kilka wskazówek jak upewnić się, że etykieta nie zostanie zniszczona i będzie łatwo dostępna dla wybranego dostawcy usług kurierskich.

  • Umiejscowienia ma znaczenie! Koniecznie należy umieścić etykietę w widocznym miejscu. Dzięki temu paczka przejdzie przez system firmy kurierskiej możliwie najsprawniej. Nasi specjaliści od logistyki zalecają przyklejenie jej na boku paczki, co ułatwi kurierom skanowanie.
  • Zabezpieczenie również ma znaczenie! Upewnij się, że etykieta jest dobrze zabezpieczona i nie można jej łatwo odkleić. Wszystkie rogi powinny być solidnie zaklejone taśmą. Jeśli etykieta wysyłkowa wydrukowana jest na zwykłym papierze warto całkowicie przykryć ją przezroczystą taśmą, w celu uchronienia przed zamoczeniem.
  • Usuń stare i nieważne etykiety! Używając po raz kolejny tego samego opakowania, usuń stare etykiety i adresy z paczki, żeby nie wprowadzać kuriera w błąd.
  • Przed przyklejeniem, wyczyść powierzchnię opakowania. Upewnij się, że etykieta jest przyklejona w czystym i widocznym miejscu. Uchroni to nalepkę przed odklejeniem. Można też wykorzystać samoprzylepne, przezroczyste opakowania ochronne, które zabezpieczą etykietę przed działaniem żywiołów.
  • Adres napisany ręcznie! Jeśli dodatkowo chcecie zapisać adres ręcznie na paczce, można to zrobić. Trzeba jednak pamiętać, że może to być dla kuriera mylące. Było sporo przypadków, gdzie ręcznie napisany adres zawierał błędy i firma kurierska miała nie lada zagadkę, żeby prawidłowo dostarczyć paczkę.
  • Ważna wskazówka od naszych ekspertów: jeśli wysyłacie kilka paczek jednocześnie (jako jedno zamówienie), warto je ponumerować, żeby upewnić się, że nie zostaną rozdzielone. Dodatkowo numeracja pomoże kurierowi zorientować czy ma komplet przesyłek. System 1/x, 2/x, 3/x, itd. będzie wystarczający.

Jakie problemu mogą pojawić się przy drukowaniu etykiet wysyłkowych?

Nigdy nie można całkowicie wyeliminować prawdopodobieństwa wystąpienia problemów czy po prostu ludzkiego błędu, ale lista poniżej pokaże, że większość z nich można wyeliminować lub też po prostu nie stanowią większego wyzwania.

  • Kod śledzenia paczki jest inny niż ten podany przez dostawcę usług kurierskich. Zdarza się to bardzo rzadko. W takim wypadku nie ma co panikować, bo bez problemu sprawdzicie, który z nich jest obowiązującym na stronie danej firmy kurierskiej.
  • Po wpisaniu kodu śledzenia do systemu nie pojawiają się żadne informacje. Podobnie jak powyżej nie ma co panikować. Kod mógł jeszcze nie zostać przeskanowany przez kuriera i nie trafił do systemu. Wystarczy trochę poczekać.
  • Wysyłasz kilka paczek w tym samym czasie i kurier, źle je oznakuje etykietami. To już poważna sprawa, ale łatwo jej uniknąć. Wystarczy pamiętać, że to na nadawcy leży obowiązek sprawdzenia czy etykiety zostały przez kuriera dobrze przylepione. Lepiej dmuchać na zimne i przejrzeć wszystko dwa razy.
  • Informacje na etykiecie wysyłkowej są nieprawidłowe. Źle podane informacje na etykiecie to jeden z głównych powodów niedostarczania paczek. Podkreślamy, żeby kilka razy sprawdzić informacje na etykiecie. I w żadnym przypadku nie dać sie kurierowi poganiać.

Jeśli niektóre rzeczy wciąż są niejasne zachęcamy do zostawienia komentarza poniżej lub kontaktu z naszym zespołem doradców, który chętnie odpowie na wszystkie pytania.


Zmodyfikowany:August 12, 2019

Zamów przesyłkę

Zbigniew Trzeciak
Nie dodano biografii dla tego autora
TrustScore 4 | 16908 recenzji