Niedoręczona paczka. Co firmy kurierskie robią w takiej sytuacji?3 min read

2682

Written by:

Zacznijmy od tego czym jest niedoręczona paczka. Każda przesyłka, która z różnych powodów nie może zostać dostarczona do adresata uznawana jest za niedoręczoną.

Co się stanie z moją niedoręczoną paczką?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli przesyłka jest niemożliwa do dostarczenia, to zostanie odesłana do nadawcy. Jeżeli jednak z jakichś powodów nadawca nie będzie w stanie jej odebrać, firma kurierska weźmie ją na przechowanie dając możliwość właścicielowi na złożenie roszczenia. Jednak, firma nie będzie trzymać paczki w nieskończoność.

W związku z tym, jeśli nie można było dostarczyć paczki i nikt nie zgłasza się po jej odbiór, po upływie określonego czasu (różni się on w zależności od firmy kurierskiej) paczka zostanie uznana za niedostarczoną.

To jak z taką paczką obejdą się firmy kurierskie i pocztowe w dużej mierze zależy od tego, z jakim typem przesyłki mamy do czynienia i jaka jest jej zawartość.

Listy, w większości sytuacji, są niszczone. W innych przypadkach, może zostać podjęty jeden z następujących kroków:

  • Jeśli firma kurierska zdecyduje, że zawartość paczki jest kosztowna, może ją wycenić i wystawić na aukcję;
  • Jeśli przesyłka zawiera pieniądze (których wysyłki nie polecamy!) to w przypadku państwowych usług pocztowych, zostaną one zdeponowane do Skarbu Państwa;
  • Jeśli są to rzeczy codziennego użytku, np. jedzenie, kosmetyki czy chemia domowa – mogą zostać przeznaczone na darowiznę;
  • W przypadku, gdy przesyłka nie ma oczywistej wartości lub zawiera rzeczy niedozwolone, zostanie zniszczona.

Scenariusze powyżej są najczęściej spotykane. Tak naprawdę nie ma pewnego sposobu, by dowiedzieć się jaki los spotkał paczkę. Bardzo rzadko zdarza się, by pracownicy firmy podzielili się zawartością między sobą.

niedoręczona paczka. co dalej?

Niedoręczona paczka. Dlaczego?

Kiedy decyzja o tym co zrobić z niedostarczoną paczką zostanie podjęta, dużo trudniej będzie ją odzyskać. W większości przypadków, firmy kurierskie wciąż poszukiwać będą nadawcy. Firmy świadczące usługi pocztowe również będą szukały osoby, która zleciła wysyłkę paczki. Z racji tego, że każdy list czy paczka traktowane są w takich sytuacjach indywidualnie, czas przeznaczony na odnalezienie właściwej osoby może być bardzo różny.

Jeżeli jednak nie da się odnaleźć właściwej osoby, to zniszczenie paczki jest wciąż ostatecznością.

Paczka może zostać uznana za niedoręczoną z wielu powodów. Oto kilka z nich:

  • Zbyt mała opłata za wysyłkę – to najczęściej zdarza się w przypadku usług pocztowych wymagających znaczków. Jeśli zostaną przyklejone znaczki niedostatecznej wartości, poczta zwróci list do nadawcy;
  • Zaadresowanie do nieistniejącego podmiotu – zdarza się to, gdy zostanie zmieniona nazwa ulicy lub też adres znajduje się w nowo powstałym kompleksie;
  • Adres wysyłki jest nieczytelny lub niekompletny;
  • Osoba, która jest adresatem paczki nie chce jej przyjąć – należy upewnić się, że odbiorca wie o paczce i zgadza się ją przyjąć;
  • Jeśli pojawią się dodatkowe koszty a osoba, która nadała paczkę lub ją odbiera nie chce uiścić należności;
  • Jeżeli paczka zawiera przedmioty, których wysyłanie jest zabronione.

Co zrobić w przypadku niedoręczenia paczki?

Jeżeli znajdziecie się w sytuacji, w której wasza paczka nie dotarła na miejsce należy natychmiast złożyć reklamacje w firmie kurierskiej. Najczęstszym terminem w jakim można to uczynić jest 7 dni.

Jeżeli macie dodatkowe pytania to zostawcie nam komentarz poniżej lub skontaktujcie się z naszym centrum obsługi klienta.

Last modified: Czerwiec 4, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *