Płatność za pobraniem czyli…?3 min read

11155

Written by:

Zastanawiasz się co to znaczy przesyłka za pobraniem? Płatność za pobraniem to sposób na uiszczenie opłaty za produkt i przesyłkę, którego dokonujemy w momencie jej odbioru, a nie z góry. Obecnie nie oznacza ona jedynie transakcji gotówkowych, ale także kartami kredytowymi i debetowymi.

Czy sprzedawcy powinni zainteresować się tą metodą?

Będąc posiadaczem małego sklepu, często współpracującego z firmami kurierskimi, oferowanie tej metody płatności może być rozsądną decyzją. Szczególnie w następujących przypadkach:

 1. Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę rynkową i nie masz zbyt wielu recenzji online, to zaoferowanie płatności za pobraniem zwiększy zaufanie potencjalnych klientów. Ta metoda jest też często wybierana przez osoby, które nie mają zaufania do płatności online, więc w ten sposób poszerzysz swoją bazę klientów.
 2. Dodatkowo może to być oferta skierowana do osób, która nie mają środków na karcie albo po prostu nie posiadają karty kredytowej, jak na przykład młodzież.


Warto jednak zwrócić uwagę również na komplikacje mogące wynikać z tego typu płatności. Jako że odbiorca może odmówić przyjęcia paczki, może okazać się, że jako sprzedawca będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty kurierskie związane ze zwrotem. Klienci wybierający ten sposób płatności są też często mniej przekonani do zakupu, a zwroty nieodebranych paczek to nie jest wcale marginalna sprawa.

Co to jest płatność za pobraniem

W jakich przypadkach warto płacić za pobraniem?

Niektóre z powodów, dla których ludzie decydują się płacić za pobraniem to:

 • Możliwość odbioru paczki o dowolnej porze dnia – dlatego często z tego sposobu korzystają ludzie na emeryturze lub pracujący z domu.
 • Prywatność – płatność za przedmiot nie pojawi się na wyciągu z banku, więc cały zakup pozostanie sprawą prywatną.
 • Przy zakupie drobniejszych rzeczy – często decydujemy się na płatność za pobraniem właśnie przy małych zakupach, żeby nie nosić przy sobie zbyt dużej gotówki.

Jakie są ogólne zasady firm kurierskich przy płatności za pobraniem?

Firmy kurierskie dostarczą paczkę z płatnością za pobraniem tylko w przypadku, kiedy faktycznie zastaną adresata. W razie nieobecności będą oni próbować dostarczyć paczkę ponownie w innym terminie, ale warto pamiętać, że ilość ponowień jest ograniczona. W razie braku odbioru paczki zostanie odesłana do magazynu a później do wysyłającego. Firmy kurierskie wprowadzają też ograniczenia, jeśli chodzi o wartość przedmiotu. Przy droższych zakupach opcja wysłania za pobraniem może być niedostępna.

Co oznacza płatność za pobraniem

Czy płatność online jest lepszym wyjściem dla kupujących?

Płatność online może być lepszym rozwiązaniem z kilku powodów:

 • Lepsze zarządzanie wydatkami – przy płatności odroczonej do momentu doręczenia łatwo zrobić zakupy impulsywnie.
 • W przypadku płatności za pobraniem adresat musi być fizycznie obecny przy odbiorze paczki – paczka nie może zostać w związku z tym zostawiona w bezpiecznym miejscu, na recepcji lub u sąsiada.
 • Większe bezpieczeństwo – bank i instytucje płatnicze mają obowiązek dbania o bezpieczeństwo przekazów pieniężnych, a w razie oszustwa pomagają odzyskać pieniądze.
 • Szybko i łatwo – płacenie online to najczęściej kwestia minut, a w obecnej chwili opcji do wyboru jest mnóstwo.

Czy płatności online są korzystne dla sprzedających?

Dla sprzedawców płatności online również mogą nieść korzyści:

 • Nie ponosisz kosztów odmowy przyjęcia,
 • Szybciej otrzymujesz płatność,
 • Większe bezpieczeństwo,
 • Możliwość rozliczeń między krajami.

 

W przesyłkach między państwami a także lokalnie pomoże Eurosender. Zachęcamy do kontaktu.

Last modified: Grudzień 6, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *