Zaginiona paczka? Co robić i jak uniknąć zgubienia?5 min read

4345

Written by:

Korzystając z usług kurierskich warto pamiętać o wielu rzeczach związanych z przewozem. Niestety, także o tym, co robić w przypadku zaginionej paczki. Eurosender dokłada wszelkich starań, żeby nasi klienci byli przygotowani na każdą sytuację związaną z przewozem.

Warto zawsze być przygotowanym, dlatego stworzyliśmy poradniki na wszystkie możliwe i niemożliwe do przewidzenia sytuacje. Staramy się przewidywać, co może się stać przed wysyłką, w jej trakcie a także już po dostarczeniu i prezentujemy najlepsze rozwiązania skomplikowanych spraw.

Nasz przewodnik po usługach kurierskich zaczynamy od przypadku najbardziej nieznośnego: co robić w przypadku zaginionej paczki? Jak tego uniknąć?

Zaginiona paczka – najczęstsze przyczyny

Choć poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich przypadków, to naświetla, dlaczego nasza paczka może zostać zgubiona:

Zły adres – niepoprawne podanie informacji o adresacie: literówki, odwrócone liczby czy niekompletny adres (brak istotnych szczegółów dotyczących miejsca odbioru). Te szczegóły są tym ważniejsze, im bardziej odległe lub mniej oczywiste jest miejsce dostawy.

Niepoprawna dostawa – niekiedy zdarza się dostarczenie paczki przez kuriera pod zły adres. Powodem może być podobnie brzmiąca ulica lub błędy w kodzie pocztowym.

Odklejona etykieta – należy upewnić się, że etykieta z adresem jest dobrze naklejona na paczkę. Oznacza to, że podłoże, na które ja naklejono musi być czyste i z odpowiedniego materiału. Folia i taśma zawsze zdają egzamin.

Problemy celne – niektóre produkty wymagają dodatkowej dokumentacji, żeby można je wwieźć do konkretnych krajów. Jeśli konieczne dokumenty nie zostaną dołączone do przesyłki, to dostarczenie paczki będzie w takim wypadku problematyczne.

Jak sprawdzić czy coś poszło nie tak z dostawą?

W dzisiejszych czasach większość firm kurierskich pozwala na śledzenie przesyłki, udostępniając w tym celu narzędzie online. Każda z pobranych paczek ma swój numer nadania, dzięki któremu będziemy w stanie ją zidentyfikować.Śledzenie przesyłki

Status przesyłki jest aktualizowany za każdym razem, kiedy dojeżdża ona do rozdzielni i jest skanowana. W ten sposób klient wie, gdzie znajdowała się jego paczka o konkretnej godzinie. Jeżeli są jakieś trudności w jej odnalezieniu, to właśnie ten system pomoże w lokalizacji.

Zazwyczaj aktualizacja takiego systemu nie trwa dłużej niż 48 godzin.

Oczywiście, informacje jakie dostaniemy w trakcie śledzenie nie pokażą wprost, że paczka została zgubiona. Jednak niektóre z informacji mogą wskazywać na to, że z naszą przesyłka dzieje się coś niepokojącego:

  • Rzadko spotykany status przesyłki;
  • Brak aktualizacji statusu przez więcej niż 48 godzin;
  • Opóźnienie w dostawie przesyłki względem szacowanego czasu przewozu.

Należy pamiętać, że aktualizacje statusu pisane są językiem używanym do wewnętrznej komunikacji w danej firmie i można mieć spore trudności z rozszyfrowaniem ich znaczenia. Dziwnie wyglądający opis niekoniecznie musi oznaczać, że coś poszło nie tak. Można tez oczywiście zadzwonić do firmy, która zajmuje się nasza przesyłką, żeby otrzymać więcej informacji i potwierdzić nasze przypuszczenia.

Jak śledzić paczkę, której jesteśmy odbiorcą?

Jeżeli oczekujesz na paczkę, ale kto inny zamawiał usługi przewozu kurierskiego, skontaktuj się z ta osobą. Ona będzie miała numer nadania i wszelkie informacje potrzebne do śledzenie przesyłki.

W ten sposób można być na bieżąco z tym, gdzie znajduje się nasza paczka.

Zaginiona paczka? Najpierw poszukaj awizo

Zanim zgłosisz się do firmy kurierskiej z reklamacją dotyczącą zaginionej paczki, sprawdź, czy kurier nie zostawił awizo.Awizo nieodebranej przesyłki

Jeśli kurier nie zastanie nikogo pod adresem wskazanym do doręczenia, zostawi informację o tym, że próbował dostarczyć paczkę. Może ona być pod wycieraczką, w skrzynce pocztowej, w drzwiach, lub nawet u sąsiada. Często też otrzymamy informacje emailem lub smsem.

W rzadkich przypadkach, jeśli dostawca upewni się, że jest to bezpieczna opcja, może zostawić paczkę u jednego z sąsiadów. Warto to sprawdzić, przed zwróceniem się do firmy kurierskiej.

Jeżeli mieszkacie w apartamentowcu, kurier mógł zostawić paczkę na recepcji (to samo tyczy się sytuacji, gdy paczkę zamawiamy do biura) lub wręczyć ją ochroniarzowi lub administratorowi budynku.

Co zrobić, jeśli uznamy, że nasza paczka jest zaginiona?

Po pierwsze należy skontaktować się z firmą, u której zamawialiśmy wysyłkę. Jeśli rezerwowaliście wysyłkę przez stronę brokera kurierskiego, warto najpierw skontaktować się właśnie z tą firmą. Będzie ona pośrednikiem w kontaktach z dostawca usług kurierskich, co ułatwi kontakt i rozwiązanie sprawy.

Jeśli rezerwujecie usługi kurierskie właśnie przez pośrednika jest niezmiernie istotne, żeby dać mu znać o wszelakich problemach tak szybko, jak tylko to możliwe. Dopiero wtedy mogą oni rozpocząć procedury, które pomogą nam w odzyskaniu paczki. Koniecznie należy podać prawidłowe informacje na temat paczki i prawidłowy oraz pełny numer nadania. To pozwoli pośrednikowi na zbadanie sprawy. Dalsze kroki zależą od wewnętrznych procedur danej firmy.

Warto pamiętać, że w momencie, gdy skontaktujemy się z firmą odnośnie naszego problemu, przesyłka nie ma jeszcze statusu – „zaginiona paczka”.

O co poprosi nas firma przed rozpoczęciem sprawdzania statusu naszej paczki?

Aby znaleźć konkretną paczkę w swoich centrach dystrybucyjnych, firmy kurierskie poproszą o dostarczenie im opisu paczki. Najczęściej będą to następujące informacje:

  • Sposób pakowania;
  • Rozmiar i kolor;
  • Opis zewnętrzny;
  • Zawartość paczki.

Jak długo trzeba czekać na reakcję firmy?

W zależności od firmy kurierskiej, która wykonywała zlecenie, czas oczekiwania aż przesyłka zostanie uznana za zaginiona może wynieść do 2 miesięcy.

Zaginiona paczka zostanie za taką uznana dopiero po przeprowadzonym przez firmę kurierską śledztwie. Jeśli nie można jej odnaleźć na żadnym punkcie trasy, która musiała przebyć zostanie uznana za zgubioną.

Co zrobić, gdy paczka zaginęła?

Jeśli paczka była ubezpieczona, to można rozpocząć proces odzyskiwania strat. Firma kurierska będzie wymagała potwierdzenia zawartości paczki i wartości poszczególnych rzeczy. Wtedy wycenią oni stratę.

Last modified: Czerwiec 12, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *