Zasady przewożenia alkoholu w Europie4 min read

4216

Written by:

Czasami w wysyłanej przez nas paczce znajdzie się miejsce również dla alkoholu. Powodu może być sporo. Na przykład możemy chcieć sprezentować butelkę rodzimego alkoholu koledze ze studiów, który siedzi na wymianie w Portugalii. Albo przesłać sznapsa do Polski rodzinie w prezencie. W każdym z przypadków warto pamiętać, że istnieją zasady przewożenia alkoholu w Europie.

Przewóż alkoholu w UE

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że alkohol należy do rzeczy, które nie są rekomendowane do wysyłki, ponieważ może zniszczyć zarówno zawartość naszej paczki, jak i paczek, które znajdują się obok. Przesyłanie alkoholu w paczce jest oczywiście możliwe, ale robić będziemy to na własną odpowiedzialność. Musimy więc upewnić się, że butelki są dobrze zapakowane i zabezpieczone, żeby bez problemu dotarły z miejsca podjęcia do celu.

Przed wysyłką należy zapoznać się z obostrzeniami prawnymi dotyczącymi przewożenia alkoholu przez granicę. W tym artykule znajdziecie informacje na tego jak wyglądają limity i regulacje dotyczące przewozu alkoholu w tych krajach Unii Europejskiej i innych, w których usługi świadczy Eurosender.

zasady przewożenia alkoholu w Europie

Wysyłka alkoholu za granicę

Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące limitów przewozu alkoholu w UE i innych krajach.

Wysyłanie alkoholu kurierem w Unii Europejskiej

Ogólne ograniczenia przy wysyłaniu alkoholu z jednego kraju UE do drugiego są następujące:

 • 10 litrów mocnego alkoholu
 • 20 litrów alkoholu o średniej mocy (np. winiaki)
 • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
 • 110 litrów piwa

Należy pamiętać, że wszystkie paczki, które wysyłacie przechodzą przez kontrolę celną, więc zastosowanie się do wyznaczonych prawem limitów pozwoli na uniknięcie dodatkowych opłat celnych.

W przypadku, kiedy wysyłacie paczki, w których znajduje się alkohol z kraju nie będącego członkiem UE do kraju, które ma członkostwo Unii, obowiązują następujące limity:

 • 4 litry wina
 • 16 litrów piwa

W paczce znaleźć się także mogą:

 • Maksymalnie 1 litr alkoholu powyżej 22% lub 1 litr alkoholu nierektyfikowanego (etylowego) powyżej 80% lub 2 litry winiaku lub wina musującego

Każda z powyższych sum reprezentuje 100 procent całości wysyłki, którą, jednakże można dowolnie podzielić między różne alkohole. Można, na przykład, wysłać pół litra alkoholu wysokoprocentowego i litr winiaku, gdzie każde z nich stanowi 50% w swojej kategorii.

Wysyłanie alkoholu poza granice Unii Europejskiej

Jeśli wysyłacie alkohol do krajów spoza Unii Europejskiej, w których można skorzystać z usług Eurosender (są to: Szwajcaria, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Serbia), obowiązuje następujące sprecyzowane przepisy.

Szwajcaria

Wysyłając paczkę zawierającą alkohol do Szwajcarii należy pamiętać o następujących zasadach przewożenia alkoholu, żeby zmieścić się w limitach wolnych od cła:

 • 5 litrów całościowo dla alkoholi, które mają niższa zawartość alkoholu niż 18%
 • 1 litr całościowo dla alkoholi, które mają wyższą zawartość alkoholu niż 18%

Napoje z zwartością alkoholu poniżej 0,5% nie są traktowane jako napoje alkoholowe.

Kraje bałkańskie

Jeśli zamierzamy wysłać paczkę do krajów bałkańskich, należy pamiętać, że regulacje różnią się w zależności od państwa. Jeżeli interesuje nas Macedonia lub Bośnia i Hercegowina to dozwolone są następujące ilości:

 • 1 litr w przypadku produktów o zawartości alkoholu powyżej 22% lub
 • 2 litry w przypadku produktów o zawartości alkoholu poniżej 22% oraz
 • 2 litry wina

W swoim poradniku dla podróżujących Służba Celna Czarnogóry wymienia następujące limity:

 • 2 litry wina całościowo oraz
 • 1 litr alkoholów wysokoprocentowych

W przypadku wysyłki alkoholu do Serbii, można zapakować:

 • 1 litr wina oraz
 • ¾ litra alkoholi wysokoprocentowych

WAŻNE!

Przypominamy, że wysyłanie paczki, w której znajduje się alkohol lub butelki szklane z alkoholem odbywa się na własną odpowiedzialność, a Eurosender nie bierze odpowiedzialności za odmowę przewozu paczki przez kuriera ze względu na zawartość. Paczki, które zawierają przedmioty wyłączone z przewozu nie obejmuje ubezpieczenie.

 

Wyposażeni w te informacje możecie spokojnie pakować alkohol i wysyłać go w wybrane miejsce w Europie. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta lub do zostawienia komentarza poniżej. Zachęcamy też do skorzystania z usług Eurosender w celu wysłania wszelakich paczek.

Last modified: Listopad 15, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *